▼

lauantai 26. syyskuuta 2026

Sisley Le Parfum - hiustuoksu

Sokoksen Kutsu kauneuteen – viikolla osallistuin Sisleyn tilaisuuteen, josta saimme kaikki näytteen brändin Le Parfum – hiustuoksusta.

Kun asuin Keski-Euroopassa, kaupat olivat pullollaan erilaisia hiustuoksuja sekä pyykkituoksuja. Kumma kyllä, Suomessa ne eivät menisi kovinkaan hyvin kaupaksi. Tuoksuallergokkoja kun piisaa, ja liialla hygienialla pilattu kansakunta kun muutenkin kärsii yliherkkyyksistä.

Mutta katsotaanpa nyt, miltä tämä tuoksuu.



Tämä hajuvesi heijastaa brändin kulttimaista tuoksua. Se on suunniteltu kehittymään sekä iholla että hiuksissa, ja se pitää tuoksun kauan näissä molemmissa. 

Parfyymi avautuu raikkaalla sitruskimaralla, johon verbena ja laventeli, jotka kukkivat mimosakukassa ja aromaattisessa kasvisydämessä, ja kaikki tämä on kääritty lohduttavaan puumaiseen meripihka-pohjaan.

Tämä on intiimi, hienovarainen ja unisex-tuoksuinen hius- ja vartaloparfyymi 




Kaksi edellistä kuvakaappausta fragrantica.com

Tämä tuoksu on muuten erittäin pehmeä ja mielestäni enemmän feminiininen kuin maskuliininen. Sitrukset eivät lyö läpi mitenkään terävinä.

perjantai 25. syyskuuta 2026

Kuulumisia (niitänäitä)

Minä ne oikein ymmärrä, mihin tuo kesä meni. Hirveän nopeasti se meni joka tapauksessa. Johtuneekohan fiilis siitä, että Keski-Euroopassa se oli huomattavasti pidempi, ja esim. Aachenissa se varsinainen talvi oli vain 2-3 päivää keskellä tammikuuta. Silloin oli yleensyä lunta, ja sen jälkeen, kun se suli pois alkoivat kevätkukat, kuten tulppaanit, narsissit, lumikellot sun muut pukata katujen varsille, puistoihin ja puutarhoihin.

Suoraan sanoen kammoan jo nyt tätä tulevaa talvea.

Yksityiselämässä "takkuilen" edelleen erinäisen mieslauman kanssa, joskin tämä yksi, jonka käsien kuvia nähtiin blogissa useaan otteeseen kesän mittaan eri tapahtumien yhteydessä – ja josta joku kommentoija epäilikin, että minulla on uusi kumppani), kuuluu tavalla tai toisella minun jokapäiväiseen elämääni. Katsotaan sitten, mitä hänen kanssan tapahtuu, vai tapahtuuko mitään. Mutta hitaasti... Kuulostaa vähän vanhanaikaiselta olla päinpahkaa säntäilemättä mihinkään, vaikka tunteet ovat molemminpuoliset. Aika näyttää, mitä tapahtuu.

Miksi ei muuten ulkomailta mistään saa pehmiksiä? En ole ikinä missään nähnyt. Tässä olisi jollekin markkinarako

Muuttohommat ovat EDELLEENKIN vaiheissa, enkä kaiken tämän haihattelun takia ole saanut oikeastaan juurikaan mitään aikaiseksi.

Oman mausteensa nykyisyyteen tuo se, että minulla on rahastoja ympäri Eurooppaa ulkomaantöitteni takia, ja jostakin syystä muutamasta maasta on tullut kaikenlaisia selvityspyyntöjä. Osa siksi, että yksityiset eläkevakuutukset ovat siirtyneet toisiin rshastoihin (kuten Irlanti), osin jostain muista syistä.

Esimerkiksi Sveitsistä tuli toista viikkos sitten kirjattu kirje, jossa tiukattiin ex-aviomieheni tietoja. Ensinnäkin, mies oli ollut jo kauan kuolleena ennen kuin Sveitsiin muutin. Toisenseen en edes muista kuolinpäivää, se kun oli aika kauan sitten. Enkä muista hänen syntymäpäiväänsäkään  - enää näin pitkän ajan jälkeen.

Sveitsiin piti tehdä muutakin sukuselvitystä. Laitoin paperiin, että lapsia ei ole, mutta TÄSTÄ ei tarvinnut tehdä erikseen selvitystä. Kummallista. Saattaisihan minulla olla 10 salassa syntynyttä lasta, joilla olisi osuus noihin rahoihin?

Tiesin kyllä, että tästä rahahimmelistä tulee riesallista paperityötä, mutta että näin paljon jo alkajaisiksi, niin asia tympii.

Minä olen aina ollut huithapeli raha-asioitteni kanssa, mutta en ole koskaan joutunut miettimään, mitä joku porkkanapussi maksaa. Olen aina tehnyt töitä paljon, niin opiskeluaikoina, kuin muutenkin. Mutta nämä raha-asioita koskevat paperihommat... 😫 Mutta eihän niitä rahoja voi sinnekään mihinkään maahan jättää.

Kaiken kukkuraksi sain kirjeen, jossa joku tyyppi haluaa ostaa minulta tontin, "koska omistamasi tontin puut varjostavat omaa tonttiani". En minä sillä maaplatsilla mitään tee, eli voisin myydäkin, mutta taas tässä on ylimääräistä päänsärkyä.


Minulla ei ole harmainta aavistustakaan, mitä siellä maa maksaa. Se on tosin kaava-alueella, ja näköjään on puitakin. Nekin pitäisi ensin arvioida.

En kyllä yhtään jaksaisi paneutua tällaisiin asioihin!

keskiviikko 23. syyskuuta 2026

Miten pidät hampaasi valkoisina?

Meillä taanjuojilla pakkaavan hampaat tahriintuvan teenvärisiksi aina ajan myötä. Mikseipä näin käy kahvinjuolillekin. Tai cokista kittaaville.

Yleensä valkaissutran hampaani vähintään kerran vuodessa hammaskiven poiston yhteydessä. Soodavalkaisu on edullisempi ja helpompi teettää, mutta jos järeämpää valkaisua suuhygienistillä haluaa, niin muistaakseni minulla se viimeksi maksoi Suomessa 370 euroa. Korjatkaa, jos hinta on ihan päin mäntyä, eikä muistini tässä suhteessa pelaa kunnolla.

Olen myös teetättänyt hammasrivistöihini sopivat lusikat (muotit siis), ja hammaslääkärit myyvät niissä käytettävää karbamidiperoksidigeeliä, jota saa eri vahvuisena. Tämä kombo valkaiseekin aika hyvin, ja tulos riippuu myös siitä ajasta, mitä geelin sisältämät muotit ovat suussa. 


Normaalisti pesen hampaani ihan tavallisella valkaisevalla hammastahnalla. Joissakin on hiukan sinistä väriä optista kirkastusta antamassa, ja joissakin taas ei. Tämä ylläoleva on kuitenkin valkoista. ne siniset tekevät lavuaariin vähemmän kauniita tahroja, jotka kyllä siivotessa toki saa pois, mutta kuitenkin.

Tämä hammastahna vaalentaa tahrat hapettamalla ne.


Toinen hyvä pauväline tarrojen poistoon on kynämäinen tuote, jonka korkissa on pieni sivellin, jolla ainetta laitetaan hampaiden pinnoille yöksi. Siis toisinsanoen se on valkaisukynä, jota hampaiden pesun ja niiden kuivauksen jälkeen levitetään hampaiden (näkyville) pinnoille. Valkaisevana aineena toimii vetyperoksidi, eli hapetusreaksio vaalentaa tahrat.


Tämän postauksen "ärjyin" tuote on Purple Serum, joka nimensä mukaisesti on violettia seerumia.


Tällä seerumilla saadaan aikaiseksi optinen hampaitten sävyn kirkastaminen, ja sitä käytetään hampaitten harjaamisen jälkeen.  Yksi painallus pumppupullosta hammasharjalle, ja parin minuutin harjaus riittää kirkastamaan hampaat. Huuhtele sen jälkeen suus huolellisesti.

Tämä muuten vasta sotkeekin lavuaarin 😆.



Ostin sitten joukon jatkoksi elämäni kalleimman hammastahnat. Oli alennuksessa/tarjouksessa yli 17 euroa per tuubi.

Tässä on myös optisesti kirkastavia väripigmenttejä, mutta ihan niin sinipigmenttistä tämä ei ole, kuin jotkut muitten brändiens siniset hammastahnat.

Tätä mainostetaan hankaamattomaksi, mutta joidenkin ainesosalistojen mukaan tässä on mm. silicaa. Kuinka hienoa se on, en osaa sanoa, mutta ainakin teoriassa se on mekaanisesti puhdistava ainesosa.

Mainostekstien mukaan tämä värikorjaa hammasta kaksitehoisesti, ja sen toisen mainitaan olevan "valoa heijastava". En oikein päässyt kärryille, mutta joissain ulkomaisissa teksteissä sanotaan tämän tahnan vaalentavan hapetusmekanismillaan tahroja syvemmälläkin kiilteessä.

Joka tapauksessa näillä omat hampaani pysyvät suhteellisen valkoisina, ja kohta taas olisi aika tietty käydä suuhygienistillä hammaskiven poistossa, soodavalkaisussa ja ostaa lisää karbamidiperoksidigeeliä noihin kotivalkaisulusikoihini.

Lisään vielä, että sooninen hammasharja on minulla ollut käytössä jo liki 10 vuotta, joten sekin osaltaan estää hampaiden tummumista (ja hammaskiveä).

*****

Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä oli muuten noin klo 3.05 aamuyöstä syyspäiväntasaus. Tällöin aurinko paistaa kohtisuoraan Päiväntasaajalle ja päivä ja yö ovat kaikkialla ssamanpituisia. Tästä lähtien päivät lyhenevät pohjoisella pallonpuoliskolla aina joulukuun lopulla olevaan talvipäivänseisaukseen saakka. 

maanantai 21. syyskuuta 2026

Jutellaanpas vähän ferritiinistä

Monet naiset sivuuttavat pienet oireet normaaleina. Juuri siksi mikä tahansa puutos (olipa kyseessä sitten D-vitamiini, magnesium tai jokin muu) naamioidaan usein stressiksi, hormoneiksi tai yksinkertaisesti osaksi päivittäistä elämää. Nämä hienovaraiset muutokset on helppo selittää jollakin tekosyyllä ja vielä helpompi on jättää ne huomiotta.

Noin kolmanneksella lisääntymisikäisistä naisista on puutetta ferritiinistä, joka on välttämätön mutta unohdettu proteiini naisten terveydelle ja yleiselle hyvinvoinnille.

Mitä on ferritiini?

Kun puhumme raudasta, useimmat ihmiset ajattelevat veressä kiertävää rautaa, jota seerumin hemoglobiinitesti mittaa. Ferritiini on kuitenkin eri asia. Se on raudan varastomuoto. Se varastoituu inaktiivisessa muodossa soluihin, kuten maksaan, pernaan, luuytimeen ja immuunijärjestelmään, joskin pieni määrä ferritiiniä kiertää myös veren mukana. Ferritiini toimii elimistön varavarastona ja osoittaa, kuinka paljon rautaa on käytettävissä tulevaa tarvetta varten.

Ferritiini on välttämätön hapen kuljetukselle (hemoglobiini) ja vaikuttaa myös energiantuotantoon, hiusten kasvukiertoon, kognitiivisiin toimintoihin, mielialaan ja kilpirauhasen aineenvaihduntaan. Raudan ja ferritiinin välinen suhde on keskeinen. Kun verikokeet osoittavat normaalin rautapitoisuuden verenkierrossa, mutta matalan ferritiinipitoisuuden, se tarkoittaa, että keho käyttää rautavarastoja eli sitä varastoitua ferritiiniä.

Jos molemmat arvot ovat alhaisia, eli alhainen rauta- ja ferritiinipitoisuus, olet todennäköisemmin matkalla kohti raudanpuutosanemiaa.

Photo by Mia Mocchi on Unsplash

Miksi ferritiini on välttämätön naisille?

Naiset ovat luonnostaan ​​alttiimpia alhaiselle ferritiinipitoisuudelle useista syistä: kuukausittainen verenvuoto kuukautisten aikana, raskauden ja synnytyksen jälkeinen raudan puutos, alhaisempi raudan saanti ravinnosta, erityisesti kasvisruokavalioissa ja hormonaaliset vaihtelut, jotka voivat vaikuttaa imeytymiseen. Jopa lievä puutos voi ajan myötä ilmetä oireina kauan ennen kuin siitä tulee kliininen anemia.

Kuukautiset, erityisesti runsaat kuukautiset, voivat merkittävästi vähentää rautavarastoja. Raskauden aikana raudan tarve kasvaa sekä vauvan että istukan tukemiseksi, kun taas synnytyksen jälkeinen toipuminen voi edelleen alentaa ferritiiniä verenhukan vuoksi. Hormonaaliset sairaudet, kuten menorragia, endometrioosi tai myoomat, voivat myös lisätä riskiä.

Vaikka laboratorion viitearvo alkaisi 13 tai 15 µg/l, arvo alle 30 µg/l tarkoittaa tyypillisesti tyhjentyneitä tai vähäisiä rautavarastoja, mikä voi aiheuttaa väsymystä ja muita oireita.

Alhaisen ferritiinin merkit

Alhainen ferritiini ei ole niinkään yksittäinen oire, vaan pikemminkin hienovaraisten merkkien yhdistelmä, jotka yhdessä tarkasteltuna viittaavat puutteeseen. Jatkuva väsymys riittävästä unesta huolimatta, huimaus, hengenahdistus, aivosumu, alakulo, hauraat kynnet, hiustenlähtö, epätavallinen kylmyys ja ihon muutokset ovat kaikki merkkejä alhaisista ferritiinitasoista. Alhainen ferritiini voi ilmetä hienovaraisesti kauan ennen kuin se etenee anemiaksi.

Iho ja hiukset ovat usein ensimmäisten joukossa, jotka heijastavat puutosta. Jotkut ihmiset saattavat myös huomata ihon kuivumista tai muutoksia ihon laadussa, ja myös hiukset ja kynnet voivat muuttua hauraammiksi. Joillakin ihmisillä, joilla on alhaiset rautavarastot, voi myös esiintyä ihon kutinaa, vaikka tällä voi olla monia mahdollisia syitä. Alhainen ferritiinitaso voi liittyä myös hiustenlähtöön tai ohenemiseen.

Päällekkäisyys tekee oireet helposti huomaamatta – nämä oireet liitetään usein stressiin, ylityöhön tai hormonaalisiin vaihteluihin. Monille naisille sanotaan vain, että kaikki näyttää normaalilta, koska hemoglobiinitasot ovat kunnossa, mutta ferritiini kertoo usein toisenlaisen tarinan. Onneksi tästäkin on alettu puhua enemmän.

Kuinka korjata alhainen ferritiinitaso?

Alhaisen ferritiinitason korjaaminen vaatii monitasoisen, kokonaisvaltaisen lähestymistavan. Ruokavalion osalta sen voi jakaa sen kahteen rautatyyppiin: eläinlähteistä peräisin olevaan hemirautaan, joka imeytyy helpommin, ja kasvilähteistä peräisin olevaan ei-hemirautaan, joka vaatii tukea.

Kasvissyöjille suositellaan linssien, kikherneiden, kidneypapujen, soijan, tofun, tummien lehtivihreiden, kuten pinaatin, moringan ja sarviapilanlehtien, sekä siementen, kuten kurpitsan ja seesamin, sisällyttämistä ruokavalioon. Rautapitoisten ruokien yhdistäminen C-vitamiiniin, kuten sitrushedelmiin, on avain imeytymisen parantamiseen.

Lisäravinteet voivat olla tarpeen, jos pelkkä ruokavalio ei riitä, mutta niiden käyttöä tulisi ohjata terveydenhuollon ammattilaisen toimesta. Joissakin tapauksissa voidaan harkita kohdennettuja suonensisäisiä hoitoja, mukaan lukien lääketieteellisesti aiheellisia rauta-infuusioita tarvittaessa, ammattilaisen valvonnassa. Jouduin muuten itse pari kuukautta sitten turvautumaan tähän viimeksimainiottuun, tilanne pääsi niin pahaksi. 

Yhtä tärkeää on imeytymisen korjaaminen, ei vain saannin. Tähän vaikuttavia tekijöitä ovat alhainen mahahapon määrä, suoliston tulehdus, korkea kalsiumin saanti (kalsiumtabletteja ei siis pitäisi ottaa samaan aikaan rautavalmisteiden kanssa kalsiumpitoiset ruoatkin, kuten maitotuotteet haittaavat raudan imeytymistä) sekä kilpirauhasen epätasapaino. Teen ja kahvin tanniinit ja polyfenolit voivat estää imeytymistä, joten on suositeltavaa olla nauttimatta niitä samaan aikaan rautapitoisten aterioiden kanssa. Ruokavalion lisäksi myös palautuminen on tärkeää – uni ja stressin hallinta ovat avainasemassa siinä, kuinka tehokkaasti keho imee ja hyödyntää ravintoaineita.

Lopuksi, kannattaa puuttua raudanpuutteen perimmäisiin syihin. Ovatko kuukautisesi liian runsaat, onko taustalla suoliston toimintahäiriö, onko kroonista stressiä, joka vaikuttaa imeytymiseen, tai onko kilpirauhasen epätasapainoa. Jos perimmäistä ongelmaa ei korjata, ferritiini laskee jälleen.

lauantai 19. syyskuuta 2026

Miten hiilihydraatit muutetaan suolistoystävällisiksi prebiooteiksi?

Kuinka moni teistä lämmittää edelliseltä päivältä jäänyttä ruokaa seuraavan päivän lounaaksi? Eilisen spagetin uudelleenlämmittäminen ei ehkä kuulosta kaikkein hohdokkaimmalta lounasehdotukselta, mutta sitä kannattaa harkita suoliston terveyden vuoksi. Mutta miksi? Kyse on prosessista, jota kutsutaan tärkkelyksen retrogradaatioksi.

Kun hiilihydraattipitoisia ruokia, kuten pastaa, perunoita tai riisiä, kypsennetään ja jäähdytetään, tärkkelysmolekyylit järjestäytyvät uudelleen tiiviimmin pakatuksi, kiteiseksi rakenteeksi Tämä uudelleenjärjestely edistää resistentin tärkkelyksen muodostumista. Se antaa vastusta ohutsuolessa ja toimii sen sijaan enemmän ravintokuidun tavoin, auttaen ravitsemaan hyödyllisiä suolistobakteereja.

Toisin sanoen resistentti tärkkelys toimii prebioottina, joka ruokkii paksusuolen bakteereja. Kun nämä bakteerit fermentoivat resistenttiä tärkkelystä, ne tuottavat lyhytketjuisia rasvahappoja, erityisesti butyraattia. Tämä ravintoaine ravitsee paksusuolen limakalvosoluja, auttaa ylläpitämään tervettä suolistoympäristöä, jossa hyödylliset bakteerit viihtyvät, ja sen on havaittu liittyvän suoliston tulehduksen vähenemiseen ja suolen säännöllisyyden paranemiseen.

Photo by Natalie Behn on Unsplash

Resistentin tärkkelyksen muita hyötyjä ovat alemmat kolesterolitasot, lisääntynyt kylläisyyden tunne, vähentyneet verensokerin vaihtelut ja pienempi paksusuolensyövän riski. 

Kuinka muuntaa hiilihydraatit resistentiksi tärkkelykseksi?

Kypsennyksen jälkeen riittää, että annat valitsemasi hiilihydraatin jäähtyä jääkaapissa – varmista, että lämpötila on alle 4-5°C – ja aika 12–24 tuntia resistentin tärkkelyksen muodostumisen maksimoimiseksi.

Tämän prosessin aikana on tärkeää asettaa ruokaturvallisuus etusijalle. Älä koskaan jätä kypsennettyä ruokaa huoneenlämpöön yli kahdeksi tunniksi, sillä haitalliset bakteerit voivat lisääntyä nopeasti. Jäähdyttääksesi tärkkelyksen turvallisesti, levitä ruoka matalaan, enintään viiden sentin syvyiseen astiaan ja anna höyryn haihtua noin 15–30 minuuttia ennen kuin laitat sen jääkaappiin.

Nauti sitten kolmen tai neljän päivän kuluessa. Resistenttiä tärkkelystä voi käyttää esimerkiksi peruna-, pasta- tai linssisalaatisssa tai salaatin osana.  

Onko resistentti tärkkelys pakko syödä kylmänä?

Ei, voit lämmittää ruoan uudelleen, kun se on täysin jäähtynyt, jos niin haluaa. Kun resistentti tärkkelys muodostuu jäähdytyksen aikana, suuri osa siitä säilyy jopa uudelleenlämmityksen jälkeen. 

Vaikuttaako tämä prosessi muihin ravintoaineisiin?

Retrogradaatio muuttaa ensisijaisesti sitä, miten tärkkelys sulaa, eikä niinkään ruoan kokonaisravinnepitoisuutta. Proteiini, rasva, vitamiinit ja kivennäisaineet pysyvät suurelta osin muuttumattomina, vaikka itse kypsennysmenetelmä voi vähentää joidenkin lämpöherkkien ja vesiliukoisten vitamiinien määrää.

Onko olemassa luonnollisia resistentin tärkkelyksen lähteitä?

Kyllä – voipavut, kidneypavut, hapanjuurileipä, raa'at banaanit ja plantaanit ovat esimerkkejä ruoista, jotka sisältävät resistenttiä tärkkelystä.

keskiviikko 16. syyskuuta 2026

Silmämeikki raskaille luomille

Minulla kesti vuosia ymmärtää paras silmämeikki luomien "huputtamille" silmille. Vaikka katseeni ei ole täysin roikkuvien luomien peitossa, minulla on ehdottomasti vähemmän tilaa yläluomella kuin useimmilla.

Liikaa rajauskynää ja se leviää luomivakoon. Liian paksu ripsivärikerros ja se sotkeutuu yläluomelle. Liikaa luomiväriä, ja silmäni näyttävät raskailta. Paljon kokeilua ja erehdystä (mukaan lukien useita epäonnistuneita silmämeikkityylejä) päädyin siihen, että ratkaisuni on nykyään pitää asiat yksinkertaisina – hienovarainen rajaus silmien ulkonurkassa, riittävän ohuena riittää useimmiten ripsivärin ohella.

Parhaiten tämän kaiken oppii vain kokeilemalla.

Koko luomella käytettävät voimakkaat tummat sävyt, paksut rajauskynät ja dramaattiset rajaukset voivat pahentaa tilannetta. Syvyyden pitäminen keskittyen ulkonurkkiin auttaa säilyttämään avoimen ja kohotetun ilmeen.

Avain on ymmärtää, että huonosti näkyvän, hupussa olevan luomen meikki vaatii erilaisen strategian kohotuksen ja keventämisen luomiseksi. Yleensä normaaleilla silmillä tummempien sävyjen tekemät varjot sijoittuvat suoraan luonnolliseen luomivakoon. Kuitenkin, kun teet näin hupullisella luomella, luot visuaalisesti enemmän painoa ja raskautta. Seuraavaksi neljä varmaa vaihetta, jotka hyödyntävät rajallista luomitilaa ammattilaisten mukaan.

Valitse liukuvärjäys tai yksittäinen luomiväri

Luomivärin sijoittelu on erittäin tärkeää hupullisilla luomilla, koska luonnollinen luomivako ei ole täysin näkyvissä silmien ollessa auki. On suositeltavaa levittää luomiväri katsomalla suoraan peiliin. Valitse matta- tai satiinisävyjä ja aseta luomivärisivellin hieman silmän luonnollisen luomivakoon yläpuolelle. Syvyyden pitäminen silmän uloimmassa kolmanneksessa ja tummemman luomivakoon värin häivyttäminen ylöspäin ja ulospäin auttaa silmiä näyttämään avoimemmilta.

Tämän vaikutelman saavuttamiseksi Spickard suosittelee yhden tai kahden liukuvärjäykseen soveltuvan luomivärin valitsemista. Mitä tahansa levität hupullisille luomille, se katoaa, kun katsot sitä tietyistä kulmista. Liukuvärjäyksen aikaansaamiseksi olisi hyvä mieluummin pitää luomet yhtenä nude-sävyisenä ja leikitellä alaripsirajalla saadakseen lisää dramatiikkaa. Täyteläinen suklaanruskea vesirajassa ja sitten sillä samalla värillä voi värittää alaripsirajassa. Nopeampaa meikkaamista varten levitä yksi tummempi luomiväri suositeltuun kohtaan luomivaon yläpuolelle ja levitä sitten hieman vaaleammalla  tuotteella luomi ja taas tummemmalla alaripsiraja.

Kirkasta silmiesi sisänurkka

Toinen kikka herättääksesi silmänaluset... Kirkasta silmiesi sisänurkka nudekynällä tai luomivärillä. Pehmeä, valoa heijastava sisänurkan korostus kirkastaa silmiä ja parantaa avoimuutta kiinnittämättä huomiota tälle nudealueelle. Avainasemassa on pitää levitys hillittynä ja tarkasti. Vältä kaikkea liian kimaltelevaa ja pitäydy hienoksi jauhetuissa korkeintaan satiinimaisissa hohteissa. Kun sitä levitetään vain kyynelkanavaan, se lisää valoa häiritsemättä silmän kokonaismuotoa, mikä on erityisen imartelevaa nude-luomivärien kanssa.


Tarkka silmänrajausten sijoittaminen

Voit itse asiassa käyttää siivekkäitä rajauksia näkyvän silmäluomen koosta riippumatta. Yläluomia käytettäessä rajauskynän tulisi korostaa silmän muotoa, ei peittää sitä liikaa. Suosíteltavaa on paksun rajauskynän jättäminen pois koko ripsirajasta ja keskittyminen sen sijaan ulkonurkkaan. Pehmeä, hienovarainen ylöspäin nostava rajaus voi tehdä suuren vaikutuksen sulkematta luomitilaa. Ylävesirajan tiukka rajaus lisää syvyyttä ripsien tyveen ja säilyttää samalla luomitilan varjolle.

Siivekkäiden rrajausten tekniikan täydellistämiseksi voi ehdottaa seuraavaa tekniikkaa yläluomia rajatessa: Pidä silmäsi auki ja katso suoraan eteenpäin. Kallista sitten päätäsi hieman taaksepäin, pyyhkäise rajauksen "häntä" ulospäin ja siirrä rajauskynää vähitellen takaisin alaspäin kohti yläripsirajaa, päättyen silmän puoliväliin. 

Pidä ripsesi kiharrettuina ja kohotettuina

Ota ripsientaivuttimet valmiiksi, sillä muutama puristus ja kohottavan ripsivärin pyyhkäisy tekevät ihmeitä avatakseen silmät –  vaikka luomesi olisi kokonaan hupussa. Ripsien taivuttaminen saa näyttämään heti virkeämmältä. Ripsiä saa puristaa taivuttimella aloittaen ripsien tyvistä ja etenemällä taivuttimien kanssa kohti tyveä. 38°C tubing - maskarat pitävät hyvin taivutukset, eikä ripsiväri leviä yläluomelle. Toinen vaihtoehto on käyttää vedenkestävää ripsiväriä, joskin öljyiset luomet saattavat irroittaa väriä tällaisista.

maanantai 14. syyskuuta 2026

3 x hyvä ja edullinen peitevoide silmänalusille

Vaikka uponneille silmänalusille onkin tämä Sisleyn tuote ihan parhautta (tai sitten vastaava Guerlainin valokynä, josta en taida ollakaan kirjoittanut täällä, on kuitenkin sellaisia valokynän ja peitevoiteen yhdistäviä tuotteita, kuten mm. tuo Goshin silmänalusvoide, joka on hoitavakin. Lue lisää alta.


Tässä Tirtirin peitevoiteessa on itse asiassa kakisi tuotetta samassa. Toisessa päässä on voidemainen puikko, ja toisessa päässä nestemäinen peitevoide.



Minun sävyni on 3W, eikä se ole ollenkaan liian punainen silmänalusille. Tuo alempi swatch on siitä nestemäisestä päästä. Hiukan ovat molemmat eri päät tuosta puikosta eri sävyisiä, mutta molemmat levittuvät oikein kauniisti. Tuohon kämmenselän swatchiin niitä ei ole taputeltu sillä tavalla ihoon, kuin kuuluisi tehdä.


Goshilla on hyvä tuote, joka peittää ja sisältää myös ihoa kirkastavia pigmenttejä. Siinä on myös mm. ihoa hoitavia probioottisia aineita ja peptidiä (kauppanimi sille on Matrixyl, joka on signaalipeptidi, joka stimuloi ihon omaa kollageenin ja elastaanin tuotantoa – toisia nimiä sille ovat palmitoyylitripeptidi eli entinen palmitoyylioligopeptidi ja palmitoyylitetrapeptidi). Lue lisää peptideistä täältä aiemmasta postauksestani.


Minulla eivät ole ongelmana silmäpussit, vaan "vajonneet" silmänaluset, joten tämäkin tuote kulkee vakkarina meikkipussissani.


Kun puhutaan edullisista silmänalusilla käytettävistä peitevoiteista, ei saa unohtaa tätä NYXin puikkoa. Se on ihan loistava sävyltään ja levittyvyydeltään. 


Tämän kun taputtelee iholle lämpimin sormin, niin se sulautuu ihoon ihan täydellisesti!

lauantai 12. syyskuuta 2026

Niitänäitä (Kutsu Kauneuteen 2026 ja muuta)

Torstaina ja tänään oli vielä kaksi Sokosten Kutsu Kauneuteen -tilaisuutta. Kuuntelin "syrjäkorvalla " muitten juttuja, ja kuulin, että vaikka kutsusivulla kehoitettiin ilmoittautumaan vain kahteen tilaisuuteen, ei sitä kukaan niin tarkasti pitänyt silmällä. Itse olin neljässä.

Tässä pari kuvaa Estée Lauderin tilaisuudesta torstaina. Turruun tapaan yleisön joukosta rekrytoitu vapaaehtoinen sai ilmaisen meikin.


Ex-missi Satu Tuomisto pähkäilemässä asiakkaan kanssa ostoksia kosmetiikkaosastolla

Tänä aamuna olikin sitten Sisleyn tilaisuus. Tuttuun tapaan oli tarjolla kuohuviiniä ja vaahtrokarkkeja & suklaakonvehteja, mutta niiden lisäksi oli myös kevyttä aamiaista, hedelmiä ja kahvijuomaa, olihan tilaisuus poikkeuksellisesti aamupäivällä. Satu Tuomisto oli näköjään vapautettu viikonlopuksi kotiinsa.



Sisley-tiimi


Tuttuun tapaan meikattava löytyi taas yleisöstä. Kuulin myös, että ainakin Wiklundilla on rekisteri erityisesti Sisleyn asiakkaista, ja rekisteriä ylläpitää tuo kirjavamekkonnen Anne. Liittyneille annetaan pieni liittymislahja ja he saavat jatkossa erityisetuja, kuten kutsuja omiin tilaisuuksiinsa ja alennuksia.

Näistä tilaisuuksista en ostanut mitään, joten tässä ei seuraa nyt ostosten esittelyä (ellen sitten huomenna eksy sinne uudelleen ja sorru johonkin tuotteisiin – tosin tilasin joitain vaatteita tänään Sokoksen nettisivuilta).
*****
Tilaisuuden jälkeen tallustin Hansakortteliin ostamaan lempiteetäni (minullehan ei mikään lirunmakuinen käy). Mutta mitä huomasinkaan, Pieni Pähkinäpuoti oli lopettanut! Hetken aikaa seisoin siellä neuvottomana, mutta sitten muistin, että heillähän on myymälä Kauppahallissakin. Marssin siis sinne, ja ostin säkillisen (300 kpl) PG Tipsejä. Paras musta tee ikinä. Taas pärjää muutaman kuukauden.


Sitten kävin lounaalla ravintola Vivessä. Olen ollut siellä aiemminkin, ja siellä on kyllä hyvä ruoka, mutt apalvelu hiukan ontuu. Viimeksi olin siellä miespuolisen ystäväni kanssa, joka söi pihvin ja huomautti, ettei häneltä kysytty mitään pihvin toivotusta kypsyysasteesta.

Pieni alkusalaatti ja siivu tuoreetta leipää merisuolavoin kera.

Ahvenfileannos

Nyt olisin syönyt pihvin ja lounaslistalla olikin entrecôte, mutta ilmeisimmin Brasilian lihojen tuontikiellon takia siis sitä ei saanut. Tyydyin siis ahvenfileisiin, jotka tarjottiin tyrnikastikkeella yrttiperunan, pikkelöidyn kurkun, rieskacrumblen ja broccolinin kera. Oli ihan herkullista, mutta olisin kaivannut enemmän kastiketta.

Lounaaseen kuului kahvi, mutta jotakin makeaa piti saada. Suuri heikkouteni on vaniljapehmis, niitä kun ei koskaan ulkomailla mistään saanut, niin Turun kesä ja jätskikioskit on nyt hyödynnetty hyvin.

*****
Olen ihan unohtanu tpostata kuvia Ruissalosta. Kävin toissaviikolla siellä parinakin päivänä. Siellä on kauniita auringonkukkapeltoja, joista voi käydä vapaasti poimimassa kukkia. Toki Turussa on kukkapeltoja muuallakin (katso tästä linkistä paikat). 



Ruissalossa on myös niittyjä hoitavaa ylämaankarjaa, jotka tietystikin olivat ekaa kertaa käydessäni ihan tien vieressä makoilemassa, mutta toisella käyntikerralla, kun olisin voinut kuvatakin, nämä pöyheäotsatukkaiset lehmät olivat kauempana tiestä syöpöttelemässä, joten en saanut kunnon kuvaa. Mutta ehkä seuraavalla kerralla sitten.


Ovat ne niin hauskan näköisiä otsatukkineen!



torstai 10. syyskuuta 2026

Kutsu Kauneuteen Sokos Wiklundilla: MAC Cosmetics

Tässä vähän tunnelmia ja ostoksia tämänpäiväisestä MAC Cosmeticsin tilaisuudesta Turun Wiklundilla. Pitihän sitä ostaakin jotakin, ihan kuin en olisi jo aiemmin tällä viikolla törsännyt Lancômen tilaisuudessa Raision Myllyssä. Mutta siitä lisää myöhemmin, kunhan testailen ostoksiani (ja kylkiäisiä).


Tilaisuuden juonsi tuttuun tapaan Satu Tuomisto



MACin kouluttaja Jenniina meikkasi tilaisuudessa ilmeisesti yleisöstä bongatun mallin. Mallin iho oli neutraalin sävyinen, ja demonstraation tarkoitus oli esitellä, mitä eroa on sillä, että toinen puoli kasvoista meikataan lämpimillä, keltapohjaisilla meikelllä ja toinen puoli kylmillä, selkeästi punapohjaisilla  sävyillä.

Ja kyllähän niilla oli eroa.

Tilaisuuden jälkeen kävi MACin stänsillä varsinainen kuhina. En ollut ajatellut ostaa mitään, mutta niinhän siinä aina käy, että ostan kuitenkin.


Kahden tuotteen ostaja sai kylkiäisinä MACin Extended Play Gigablack  Lash -mascatan, joka kuuluu näinin 38°C-ripsareihin, eli sen poisto sujuu lämpimällä vedellä. Nyt en vielä ajaa hylsyä kuvatanseni harjaa, sillä en eio ottaa ripsiväriä käyttöön vielä. Joka tapauksessa siinä on kapea harja, joka nappaa taatusti lyhyimmätkin ripsenalut kumaansa.

Keskellä on MAC Lustreglass Lip Tint, sävyksi valikoitui hiukan kuparinhohteinen 939 Cake Topper. Näkyy pysyvän hyvin huulilla ja antaa kaunista kiiltoa olematta tahmea.


Lopuksi hankin uuden MAC Paint Potin, sävy on Soft Ochre: minulla oli tämä sävy aiemmin, mutta en tiedä mihin se joutui vuosi sitten muuton myötä. Sittemmin ostin sävyn Painterly, joka on minulle ainakin tällä hetkellä (kun syön noita astaksantiinikapseleita, iho on kestoruskettunut niiden ansiosta – aiempi postaus niistä on luettavissä täällä).ihan liian ruskea tuolle Painterlylle.

*****
SITTEN KYSYMYS TEILLE; JOTKA KÄYTÄTTE BLOGGERIA: Onko teillä ollut vaikeuksia lisäätä kuvia blogikirjoituksiini? Minulla on ollut aika-ajoin, mutta nyt eilen, kun aloitin tätä kirjoitusta, homma tyssäsi täysin. Tänään piti tehdä muutama operaatio, että homma välillisesti onnistui.

tiistai 8. syyskuuta 2026

Kiko Milano ja muuta (ostoksia)

Aloitin taas kuntosalilla käynnit. Sama naisten sali, kuin joskus ennemminkin. Se on pieni ja siellä on hyvä tunnelma. Ja infrapunasauna, josta pidän yli kaiken. Tavallisesta saunasta en välitä.

Infrapunasaunassa on leppoisaa lukea kirjaa.
Sitten vähän ostoksia:


Sain yht'äkkisen hingun ostaa värillinen ripsiväri. Väriksi valikoitui syvä tumman sinivihreä. En nyt tiedä, kuinka hyvin se korostaa vihertäviä silmiä, ja näkyykö se edes selkeästi värinä, mutta itse ripsari on hintaansa nähden aika hyvä. 

Kiko Milano Maxi Mod -maskara sävyssä 04 Metallic Green

Tämä ripsari kuuluu volymisoivien ripsivärien kategoriaan ja edulliseen hintaansa nähden se hoitaa hommansa hyvin, erottelee ripset, ei paakkuunnu, eikä varise. Ripsarista löytyy kuusi eri väriä, mukaanlukien turkoosi, fuksianpunainen ja sähkönsininen.


Samaan syssyyn mukaan lähti kaksi huulikiiltoa, joissa on kevyttä kimallusta. Sävyt ovat 17 Pearly Mauve ja 18 Golden Sparkle. Ylempänä kuvassa ne ovat samassa järjestyksxessä. 


Laitetaanpa nyt tähän samaan syssyyn yksi Kicksin BeautyActin 38°C maskara, eli tämä on se ripsille pituutta antava versio, joka siis lähtee lämpimällä vedellä pois, eli on ns. tubing-maskara. 

Jossain naistenlehdessä oli kehuttu saman sarjan Volume & Length -versiota, mutta se oli tietty myyty meidän Kicksistämme loppuun, eli jouduin tyytymään tähän. Eikä tämäkään huono ole. Pysyy hyvin, ei varise ja erottelee ripset. Eikä ole hinnalla pilattu.

*****
Tänään tuli muuten vuosi miesystäväni kuolemasta. Aika on mennyt nopeasti. Piti käydä tänään haudalla, mutta ilma oli niin surkea, enkä ollut muistanut ottaa sateenvarjoa mukaan salille, joka olisi ollut aika lähellä hautausmaata. Menin siis salilta suoraan kotiin ja uusi yritys huomenna.

lauantai 5. syyskuuta 2026

Osaatko käyttää shampoota ja hoitoainetta oikein?

Nyt kun päästiin hiusasioihin toiseksiviimeisessä postauksessa, voi miettiä sitäkin, että käyttääkö shampoota ja hoitoainetta oikein.

Hiukset ovat loistava viestintuoja, ne voivat viestiä terveysongelmista ja jopa kertoa meille, milloin emme syö tarpeeksi. Mutta on tiedettävä myös hiusten suhteen muutamia asioita, kuten terveellisemmät kuivaustavat ja yleiset hiusmyytit (esimerkkejä: vaahtoavampi shampoo tarkoittaa parempaa pesutehoa, hiusten leikkaaminen saa ne kasvamaan nopeammin ja niin edelleen).

Monet meistä tekevät hiustensa kanssa yhden virheen, ja se aiheuttaa ongelmia. Tämä virhe on shampoon ja hoitoaineen käyttäminen väärissä paikoissa.

Photo by Ali Pazani on Unsplash

Missä käyttää shampoota ja missä ei

Tämä kuulostaa itsestään selvältä, mutta ei aina ole sitä: Shampoon on tarkoitus mennä sinne, mistä hiukset kasvavat, ja siis on puhdistaa ne tyvestä asti.

Useimmat shampoot on suunniteltu puhdistamaan päänahkaa, erityisesti poistamaan öljyä ja epäpuhtauksia hiusnystyn ympäriltä ja toivottavasti myös ylläpitämään tervettä päänahan mikrobiomia.

Shampoon käyttö on tärkeää paitsi puhdistajana myös siksi, että se pitää hiukset terveinä ja toimivina. Terve päänahka tarkoittaa terveitä hiuksia ja hiustenkasvua.

Shampoon laittaminen hiusten latvoihin on kuitenkin huono juttu – varsinkin jos hiuksesi ovat pidemmät, luonnostaan ​​kuivat, ohuet tai pörröiset.

Missä hoitoainetta käytetään ja missä ei

Hoitoaineella on eri tarkoitus, ja siksi sitä käytetään hiusten eri osassa: hiuksen pituuksissa eli hiuksen ulkokerroksessa (eli ei päänahassa).

Välttämällä hoitoaineen käyttöä näissä tilanteissa se voi osoittautua terveellisemmän lipidikerroksen tarjoamiseksi hiusten latvoihin, mikä antaa niille enemmän kiiltoa ja hallittavuutta. Muuten on olemassa riski, että latvat katkeilevat, koska ne ovat hiusten kuivin ja vanhin osa. Lisäksi shampoota joutuu latvoihin huuhtelun yhteydessä, joten sitä ei tarvitse laittaa sinne.

Hoitoaine on suunniteltu peittämään ja suojaamaan hiuskuitua. Sen tehtävänä on silottaa hiuksen pintaa, jotta hiuksesi tuntuvat pehmeämmiltä ja näyttävät kiiltävämmiltä.

Hiuksen pintaa voi ajatella kuten kalan suomuja. Shampoon jälkeen shampoon kuivattava ominaisuus tai pH-arvo voi usein saada suomut nousemaan pystyyn kuin piikkisialla, ja hoitoaine kosteuttaa hiusten ulkopinnan ja antaa kosteutta muodostaen hiusten pinnalle sileän kerroksen, joka tekee hiuksista helpommin käsiteltävät ja kosteutetut, pakottaen suomut takaisin alas.

Hoitoaineen levittäminen muihin paikkoihin, kuten päänahkaan, voi myös aiheuttaa ei-toivottua kertymistä. Päänahkamme tuottavat omaa öljyä, joka myös luonnollisesti hoitaa hiuksia. Hoitoaineen lisääminen päänahkaan voi vain saada hiukset näyttämään rasvaisemmilta ja tukkia hiustupet.

Eikä siinä kaikki: se voi osaltaan aiheuttaa muita (ja vakavampia) hius- ja iho-ongelmia. Tämä ympäristö voi edistää Malassezia-hiivasienen liikakasvua, mikä puolestaan ​​aiheuttaa hilsettä ja päänahan ärsytystä. Myös päänahan akne ja follikuliitti voivat olla ongelma alttiilla henkilöillä.

Hilse voi myös epäsuorasti edistää hiustenlähtöä. Pohjimmiltaan sen aiheuttaa Malassezia. Tämä hiivasieni luo ärtyneen ja tulehtuneen ympäristön, joka heikentää hiustuppia ja aiheuttaa hiustenlähtöä. Lisäksi hilseen raapiminen ei auta, ja hilse voi olla oire terveysongelmista, jotka edistävät hiustenlähtöä.

Voit lukea lisää hilseestä ja hiustenlähdöstä aiemmasta postauksesta täältä.

Yksinkertaisuuden vuoksi kannattaa keskittyä kuitenkin levittämään hoitoainetta vain hiusten puolivälistä latvoihin.

torstai 3. syyskuuta 2026

2 x kosteuttava seerumi

Sitten vaihteeksi hiukan kosmetiikka-arviota...

Kuten tiedätte, olen kovasti tykästynyt Torridenin Dive In -hyaluronihapposeerumiin, joka ei ole edes mahdottoman hintainen. Ei rullaa meikin alla ja toimii hyvin.

Aiemmat postaukset tästä seerumista ovat luettavissa täällä ja täällä.

Nyt löytyi sitten myös hyvä ja kosteuttava seerumi, joskin hintaluokka on paljon kalliimpi.


Darphin Ideal Resource Anti-Aging & Radiance Perfecting Smoothing Serum on hyvin saman tapainen, mutta maitomainen. Molemmat ovat ohuita ja juoksevia.


Tässä Darphinin seerumissa on mm. glyseriiniä, kasviuutteita (omena-, kurkku-, japanintatar-, bambu-, tomaatti-, fenkoli-, herne-, raate-, makealapakelppi-, teehibiskus-, soijansiemen, rohtosammakonputki-, ohra-, salvia-, aasiannystytähti-, tee-, punalevä- (kahta eri lajiketta) ja baikalinvuohennokkauutetta, biotiinia, hyaluronihappoa, betaiinia ja kofeiinia.

Siinäpä sitä oli kasviuutteita kerrakseen!

Tämäkään ei rullaudu meikin alla, joten sinänsä toimiva ostos.

Hinnathan näillä vaihtelevat, joten kannattaa verrata niitä netistä. Tuo Torridenin pullo on 50 ml, ja Darphinin 30 ml, sekin toki hiukan vaikuttaa hintoihin.

Darphinin seerumi muuten on pakattu painavaan lasipulloon (kun taas Torridenin on muovipullossa), joten se saattaa kylppärissä rikkoa pintoja, jos se sattuu hulahtamaan käsistä laatoitukselle tai lavuaariin.