Näitten OT-postausten jälkeen taas takaisin aiheeseen, eli kosmetiikkaan. Tarkastellaanpa tänään kahta ruskeaa, alta kympin ripsiväriä.
Halusin kunnollisen ruskean ripsivärin, koska ruskea on päivämeikissä armeliaampi, varsinkin jos silmien ympärillä on hiukkaakaan ikääntymisen aiheuttamia muutoksia. Kumpikaan näistä ripsiväreistä ei ole vedenkestävä.
Ylempi näistä on Catrice pureVOLUME -ripsiväri ja alempi Max Factor 2000 Calorie Pro Stylist -ripsiväri. Sävyltään ne ovat aika lailla eri ruskeita, sillä Catricen on selkeästi vaaleampi, joskun sekin on tulla, mutta Max Factorin ripsari on mustanruskea (Black Brown), minkä sanoo jo etikettikin putkilon kyljessä.
Catricen harja on suora, ja väri tarttuu hyvin joka ripseen paakkuuntumatta. Ei siis tarvitse omistaa ripsiharjaa. Väri myös pysyy hyvin, ja tuuhentaakin ripsiä. Pidentämistä ei tietty ole tuotekuvauksessa luvattukaan, mutta hiukan sitäkin omat ripseni kaipaisivat.
Tämä on silti hyvä perusripsari jokapäiväiseen käyttöön.
Max Factorin ripsivärissä on kaarevampi harja. Tämä myös levittyy ripsiin vaivatta, eikä ripsiharjaa tarvitse tämänkään kanssa.
Pysyvyys ripsissä on myös hyvä, eli väri ei karise päivän mittaan.
Se, mikä näillä on ero, on se, että tällä jälkimmäisellä saa aikaan kauniit ja viuhkamaiset ripset. Mielestäni tämä hiukan pidensikin!
Yritin taas ottaa silmistäni kuvia, mutta aina nuo ripsarikuvat ovat yhtä älyttömän näköisiä, joten jätän ne kuvat pois tästä 😅.
*****
Täällä ovat tuoreet marjan parheimmillaan. Ostin välillä REWE:stä saksalaisia biomansikoita, mutta eivät ole niin hyviä kuin Hollannissa tuotetut mansikat. Joudun siis käymään siellä marjaostoksilla, koska siellä nyt vaan on myös marketissa suurimmat ja mehukkaimmat vadelmat ja karhunvatukat.
 |
Aamiainen tänään: tuoreita marjoja ja vaniljakermaa. |
Ripsariarvosteluja on tosi mielenkiintoista lukea, koska harvoin löytyy sellaista todella hyvää. Niin aina vähän etsinnässä joku uusi. Max Factorissa näyttäisi olevan kiva harjaosa. Ja paremmalta kuulosti muutoinkin. Pituutta kaipaisin kyllä ripsiini selkeästi, jolloin kaarevuus tulisi eri lailla esiin.
VastaaPoistaMulla on sama haku päällä, ei oikein hyviä löydy. Tämä MF:n ripsari oli paras aikoihin, ja kun siihen tällää pohjustimen, niin oikein hyvä jopa.
PoistaMutta ainahan sitä on "haku päällä" näissä.