perjantai 23. tammikuuta 2026

Risteilyllä

Jouluna varmaankin puri joku risteilykärpänen, kun piti taas lähteä paatille. Turussa Viikkarin Grace on ollut se iltalaiva, ja sillä olen käynyt useamman kerran, kun olen saatellut lontoolaisen ystäväni Katin Tukholmaan siskonsa luo. Hän yleensä siis lensi kotiinsa Tukholmasta, lennotkin ovat sieltä halvempia kuin Suomesta.

Mutta nyt Grace on telakalla uusittavana tämän kuun ja Glory muutti iltalaivaksi, joten pitihän se käydä tsekkaamassa! Inhoan aamulähtöjä. Cinderella tuli tuuraamaan Glorya aamulaivana.

Kun ei kukaan kaveri ilmoittanut halukkuuttaan lähteä seuraksi, niin menin sitten yksikseni. Tiedossa oli hyvää ruokaa, hoitoja spa-osastolla ja tietty shoppailua ja tiettty livemusiikkia. Siellä olikin ihan loistava suomalainen jousibändi, joka olikin aika epätyypillistä musiikkia paatilla. Soittivat jopa Metallicaa. Upeaa! Kävin kuuntelemassa molempina päivinä.









Saatiinpa taas kolesteroliarvot kohdilleen tästä satsista....

Jälkkärinä oli joku tyrnijuttu.

Tämä ei ollut Irish Coffee vaan siinä oli jotakin likööriä, ei jäänyt mieleen mitä.


Viikkari muuten veloittaa ekstraa ikkunanvieruspöydästä. No, minähän maksoin, vaikka olikin varsin harmaa keli.

Cinderella tuli vastaan. Minulla oli ikkunallinen hytti, josta oli kiva seurata vaihtelevia maisemia.


Vaatimattomat ostokseni. Tuota Torriden Dive In -merkkistä seerumia on niin kovin kehuttu, niin pitihän se ostaa. Puhdistusbalmeja menee aina (Banila co:n setti) ja Cosrx:n Advanced Snail Peptide -silmänympärysvoiteellekin löytyy käyttöä. 

Sellainen miniloma siis oli tämä.

2 kommenttia:

  1. Mä tykkään reissata laivalla. Toki Hgistä Tallinnaan on lyhyt matka ja siksi tulee siellä usein käytyä. Nyt on jo maaliskuulle varattuna yhden yön eli kahden päivän reissu. Fotografiskassa ja jossain muussa museossa käydään, kosmetiikkaostoksilla ja kahviloissa. Ja tietty syödään hyvin. Mukava loma. Ja koska otettiin perjantai vapaaksi töistä, niin ollaan pe-la siellä. Jää sunnuntai vielä lepäämiseen. Kivoja ostoksia sulla. Tuommoinen setti balmeja ois kyllä kiva. Täytyy pitää silmät auki

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No se oli noin kympin verran tuo setti. Edullisempaa kuin nuo Farmacyn Cleansing Balmit, joita normaalisiti käytän.

      Olisin minäkin vielä pidempäänkin tuolla laivalla viihtynyt. Joulureissu oli hyvä, kun siinä oli kaksi yötä laivalla ja päivä Tallinnassa.

      Poista

Kommenttisi tähän asiaan ilahduttaisi minua ja lukijoita! Kiitos kommentoinnista!