Kaikkea sitä varastoistaan löytääkin. Enkä tiedä yhtään, mistä tämäkin on peräisin. Kyseessä on näyte Dolce & Gabbanan Anthology-kokoelman tuoksusta nimeltä La Roue de La Fortune, eli suomeksi "Onnenpyörä".
Tämä on orientaalis-kukkainen tuoksu, joka lanseerattiin jo vuonna 2009. Tuoksun luoja on Aurélien Guichard (linkistä voit lukea lisää hänestä ja sieltä myös löytyy listaus muista hänen suunnittelemistaan tuoksuista). Tuoksun päällimmäiset tuoksunuotit ovat ananas, rosépippuri ja vihreät vivahteet, mitä ne sitten ovatkaan, viitannee vihreisiin kasveihin. Keskimmäiset tuoksunuotitt ovat gardeniaa, tuberosaa ja jasmiinia, ja pohjatuoksussa on patsulia, bentsoeta, vaniljaa ja puuterimaisuutta luovaa iiristä.
![]() |
Kuvakaappaus: fragrantica.com |
Hurmaava tuoksu tämä on kyllä. Nuo vihreät tuoksunuotit muistuttavat hiukan vastaleikattua nurmikkoa, ja ne tunnistaa selkeästi. Samoin ananas ja valkoiset kukat. Pohjan vanilja tulee myös hyvin esille.
![]() |
Kuvakaappaus: coolpriser.fi |
Edellisen kuvan alla mainitulla sivustolla tämä 2 ml:n näyte maksaa miltei 12 euroa! Huhhuh! Mutta 10 ml:n matkakokoinen pullo maksaa 33 euroa ja 5 ml:n hinta on siltä väliltä. Näin äkkiä googlettaen.
Tämä on kyllä ihanan pumpulinpehmeä tuoksu, eikä ollenkaan sellainen läpitunkevaa kuin monet orientaalituoksut ovat. Hyvin naisellinen ja hiukan mausteinen ja mystinen. Vihreät nuotit tuovat siihen kepeyttä, mutta se ei tuoksu juuri hommansa suorittaneelta ruohonleikkurilta, mikä on pääasia.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kommenttisi tähän asiaan ilahduttaisi minua ja lukijoita! Kiitos kommentoinnista!