Virtuaalinen tuoksuttelu jatkukoon, kun löysin taas yhden hajuvesinäytteen.
Pulse NYC by Beyoncé on kukkais-hedelmäinen, makea naistentuoksu. Se lanseerattiin vuonna 2013. Tuoksun on luonut VP, Senior Perfumer Carlos Viñals. Linkin takaa näet listan hänen muista luomuksistaan parfyymien saralla. Tuoksun ensimmäiset vivahteet ovat vadelmaa, granaattiomenaa, päärynäa, pionia ja jasmiinia. Sen jälkeen keskivaiheilla on orkideaa. Pohjatuoksussa on muffinssia ja patsulia, aika erikoinen yhdistelmä tämä perusta.
Ja miksi nuo muffinsit? Tässä tuoksussa viitataan nimenomaan Red Velvet -muffinseihin, jotka ovat mufinsivuokiin leivottuna muunnos kuuluisasta Red Velvet -kakusta, joka on yksi USA:n suosituimpia leivonnaisia. Resepti todennäköisesti kehitettiin kuuluisan Waldorf Astorian keittiössä 1920-luvulla. Muffinseissa tuoksuu vanilja-aromi ja kaakao, ja päällä on yleensä pehmeän kermainen, sitruunalla maustettu tuorejuustokuorrutus. Entinen, amerikkalainen anopintekeleeni teki maailman parhaan Red Velvet -kakun, sitä kaiholla aina ajattelen.
 |
Kuvakaappaus: fragrantica.com |
Mmmmm...täytyy sanoa, että tämä on aika elegantti tuoksu. Hedelmät alussa afrikanjasmiinin kanssa tuoksuvat ihanalle, ja keskituoksun orkideat (Beyoncèn lempikukat) erottaa selvästi. Samoin tunnen tuon muffinien tuoksun, tunnen jopa niiden kuorrutuksen makean vivanhteen. Patsulikaan ei kävele mitenkään edellämainitun yli.
 |
Kuvakaappaus: Sobelia.com |
Tämä tuoksu poikkeaa valtavirrasta, eikä sinä ole mitään "pikkusievää", vaan se on mielestäni gourmand-luonteestaan huolimatta aikuisen naisen tuoksu - johtuneeko sitten tuosta orkideaytimestä. Voisin jopa itse tämän hankkia. Tosin mielestäni tuo pullo on melkoisen ruma.
*****
Olen ollut kipeänä tällä viikolla. Mahatautia voi varmaan perustella psyykkisellä stressillä, mutta kuumetta kaiketi ei. Lisäksi olen nukkunut pari viikkoa todella huonosti ja sydämessä on rytmihäiriöitä, joiden vuoksi kävin torstaina TYKS:issä sydämen ultraäänitutkimuksessa.
Ei ole mikään uusi asia - nämä rytmihäiriöt siis. Joskus aikoinaan, kun töiden puitteissa oli kolmekin ulkomaanmatkaa per viikko, kävi muutamaan otteeseen niinkin, että pyörryin jollaoin lentokentällä ja heräsin paikallisessa sairaalassa tietämättä yhtään, mitä on tapahtunut. Asiaa tutkittiin jo silloin ja ehdotettiin tahdistinta, mutta olin sitä mieltä, että jospa saisin elämääni rauhoitettua, ja se auttoi - ainakin silloin. Verisyöpähoitojen aikana tuli pahempi rytmihäiriö ja vietin muutaman vuorokauden sydänvalvontaosastolla.
Hautajaiset ovat ensi lauantaina, ja toivon totisesti, etten pyörtyile siellä tai muistotilaisuudessa.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kommenttisi tähän asiaan ilahduttaisi minua ja lukijoita! Kiitos kommentoinnista!