tiistai 4. helmikuuta 2025

Nuxe Huile Prodigieuse®

Tästä öljystä on ollut juttua joissain iltapäivälehdissäkin hiljattain. Minä en periaatteessa ole kovinkaan suuri ihoöljyjen ystävä, mutta kevyet sellaiset kelpaavat. Myös tämä.


Joskus ihoöljyjen sanotaan kosteuttavan ihoa, mutta sehän ei oikeastaan ole totta, sillä öljyissähän ei ole vettä, joka kosteuttaisi. Parempi termi on ihon pehmentäminen.

Tarkalleen ottaen öljyillä on muitakin hyötyjä. Öljyt lukitsevat vesiperäistä kosteutusta iholle estäen kosteuden haihtumista. ne myös saattavat auttaa muiden tehoaineiden imeytymistä ihoon ja tarjoavat hyödyllisiä rasvahappoja korjaamaan ihon suojakerrosta.

Mitä tämä öljysekoitus sisältää?

Minä pidän tätä ns. kuivaöljynä, koska se imeytyy ihoon nopeasti tehden sen silkinsileäksi. Öljy sisältää seuraavia ainesosia:

- Tsubakiöljy (japanilainen kameliaöljy): Ravitsee ja suojaa ihoa ja hiuksia.
- Teepuuöljy: Tarjoaa kestävää kosteutta.
- Macadamiaöljy: Auttaa torjumaan ikääntymisen merkkejä.
- Manteli- kurkuma- ja arganöljy: Uudistavat ja pehmentävät.
- E-vitamiini (kahta eri tyyppiä): Toimii tehokkaana antioksidanttina, joka suojaa ihoa ympäristön stressitekijöiltä. Suurin osa on hasselpähkinästä.

Noissa iltapäivälehtien artikkeleissa oli joku moittinut tämän öljyn tuoksua "mummomaiseksi". Tähän voi vaan todeta, että aika usein ranskalainen kosmetiikka tuoksuu joltakin. Minusta tämän öljyn tuoksu on aika kiva.

Siinä on ensiksi havaittavissa appelsiininkukkaa. Tuoksun keskivaiheilla on herkkää magnoliaa ja makeaa vaniljaa huipentuen syvän puumaisiin pohjatuoksuihin. 

Mikä on tämän öljyn historia?

Vuonna 2001 Nuxen perustaja Aliza Jabès ei todellakaan tiennyt, että Huile Prodigieusesta tulisi kulttisuosikki; tämä alkuperäinen kuivaöljy on se, joka on nostanut koko tuotemerkin kuuluisuuteen.

Miten kaikki sai alkunsa? Raskaana ollessaan Jabes etsi luonnollista ratkaisua, joka auttaisi samalla raskausarpia vastaan. Kokeiltuaan ja tutkittuaan hän kehitti tämän kevyen koostumuksen. Asiakkaat pitivät öljystä niin paljon, että he alkoivat käyttää sitä kasvoillaan, vartalollaan ja hiuksissaan.

Minusta tämä on oikein hyvä ja kevyt öljy jokapäiväiseenkin käyttöön.

4 kommenttia:

  1. Mä muistan kun tää tuli markkinoille. Mä tilasin tän kotiin ranskalaisesta nettiapteekista, jota suosin silloin kosmetiikan tilaamiseen ja silloin ranskassa ja englannissa oli jo monia nettikauppoja joista pystyi tilaamaan. Suomessa ei harrastettu nettikauppaa tohon aikaan oikein lainkaan. Silloin rakastin tän tuoksua, mutta nykyään ne halua kropalle laittaa mitään näin voimakkaalta tuoksuvaa.

    VastaaPoista
  2. olen joskus pullollisen tätä saanut lahjaksi. Kauan kesti, sillä en silloin käyttänyt niin paljon iltaisin öljyjä kuin nyt. Lopulta taisin tehokäyttää sen pois. Ei mitään mielikuvaa tuoksusta, joten se ei varmaankaan häirinnyt minua tai siten häipyi nopeasti. Voisin hyvinkin ostaa tarjouksesta uudelleen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tuo pohjatuoksun puumaisuus tuntuu tässä (tietenkin) pisimpään, mutta minusta tosiaan tuo ranskalaisille kopsmetiikkatuotteille tyypillinen tuoksu kyllä häviää aika nopsaan.

      Poista

Kommenttisi tähän asiaan ilahduttaisi minua ja lukijoita! Kiitos kommentoinnista!