keskiviikko 8. huhtikuuta 2026

La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+

Jospa sitten vakavampien aiheiden jälkeen tänään hiukan kevyemmin, eli kosmetiikkaakin vähäsen.  

La Roche-Posayn Cicaplast Baume B5+ on ihovoide, jota kuvaillaan nimensä mukaan balmimaiseksi, täyteläiseksi ja uudistavaksi voiteeksi kuiville ihoalueille. Tuote sopii koko perheelle aina kolmivuotiaasta ylöspäin, ja se on testattu 14 eri käyttöaiheessa.

Voide sisältää mm. glyseriiniä, sheavoita, madecassosidejä, pantenolia, Centella asiatican eli rohtosammakonputken lehtiuutetta, yacon-kasvin (Polymnia sonchifolia) juuriuutetta, jolla on ihoa hoitava ja antioksidanttinen vaikutus, kosteuttavaa mannoosia, sekä Tribiome-nimistä ainesosaa, josta hiukan lähemmin alla.

Tribiome on prebiootti, joka on sekoitus seuraavista ainesosista:

Alfaglukaanioligosakkaridi, joka on luonnollisista sokereista (sakkaroosi ja maltoosi) entsymaattisella synteesillä saatu ihoa suojaava ainesosa. Sen väitetään olevan bioselektiivinen substraatti, joka suojaa ja stimuloi ihon hyödyllistä mikrobikasvustoa vaikuttamatta samalla taudinaiheuttajiin tai haitalliseen kasvustoon. Se stimuloi myös keratinosyyttien (ihosolujen) tuottamia antimikrobisia peptidejä.

Vitreoscilla-bakteerin käymistuotetta. Vitreoscilla on termaalisista lähteistä löytyvä rihmamainen gramnegatiivinen bakteeri. Sen on osoitettu vaikuttavan immuunijärjestelmään. Termaaliveden kutinaa lievittävät ja tulehdusta hillitsevät ominaisuudet ovat hyvin tunnettuja, ja dermatologista kylpylähoitoa määrätään atooppista ihottumaa ja psoriaasia sairastaville potilaille. Tässähän on myös La Roche-Posayn tuotteille tyypillisesti tuota termaalivettä.

Tutkimuksissa on osoitettu, että vitreoscillafermentin paikallinen käyttö vaikuttaa suoraan ihoon lievittämällä seborrooista dermatiittia ja atooppista ekseemaa rauhoittamalla ihoa, palauttamalla ihon suojakerroksen, ja siten ihon mikrobiomin tasapainon.

Maitohappobakteerit (lactobacillus). Laktobasillipohjainen probioottinen fermentti tukee ihon luonnollista mikrobiomia rauhoittamalla ja hoitamalla ihoa. Se myös lievittää punoitusta, jolloin iho näyttää tasaisemmalta ja säteilevämmältä.

Omat kokemukseni:

Voide on kyllä paksuhkoa, mutta tuntuu varsin "kuivalta", mikä johtunee zea mays -nimisestä ainesosasta, joka on maissista valmistettu, valkoinen tai kellertävä, jauhomainen aine

Sillä on jonkin verran mattapintaista vaikutusta, se vähentää rasvaisuutta ja tahmeutta sekä auttaa koostumusta levittymään helposti ilman valkoista jälkeä tai kiiltoa. 

Käytöstä neuvotaan, että voidetta levitetään puhtaalle ja kuivalle iholle kaksi kertaa päivässä avohaavoja ja silmänympärysihoa välttäen. Mutta höh, enhän minä ikinä käyttöohjeita lue, ja kokeilin vetää paksun kerroksen heti silmänympärysihollekin. Ei ongelmia. Sinne voide jätti vaalean kalvon, vaikka jossain tuoteselosteessa tosiaan sanottiinkin, ettei näin käy. Tämä johtui varmaankin tuosta maissipohjaisesta jauheesta, voiteessa olevasta sinkkiglukonaatista tai trihydroksistearaatista, tai näistä kaikista yhdessä. Minusta tuo voisi toimia hyvin meikin alla silmänympäryksillä, mutta älkää te kovin herkkäihoiset kylläkään kokeilko 🤔

2 kommenttia:

  1. Mä olen käyttänyt tätä KOLME tuubillista, enkä oo edelleenkään varma tykkäänkö tästä lainkaan kasvoilla. Allekirjoitan ton "kuivuuden", musta jopa joskus tuntuu, et tää kuivattaisi mun ihoa. Täähän sisältää sinkkiglokonaattia ja oon ajatellut, et ilmeisesti se on se ainesosa joka kuivattaa mun ihoa. Jännä ilmiö, kun tän pitäis olla niin hoitava. Heti kun vaihdan johonkin toiseen voiteeseen, kuivuus loppuu. :D Oonkin nyt päättänyt, et tää ei oo mulle ainakaan kasvojen iholle, kropalle ok.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mulla on muuten vähän sama juttu tämän kanssa, en oikein osaa sanoa, sopiiko omalle iholleni. Ehkä jatkan vaan sen Acon Minidermin käyttöä, sillä se oikeasti toimii, kuten kosmetologini aikoinaan sitä suositellessaan sanoi.

      Poista

Kommenttisi tähän asiaan ilahduttaisi minua ja lukijoita! Kiitos kommentoinnista!