Tähän suruun tukehtuu täällä kotona yksin kököttäessä, joten sain ystäväni mukaan ja menimme Aboa Vetus -museon Brunndeli-kahvilaan iltapäiväteelle.
Tässä menu. En nyt sanoisi, että oli ihan shampanjalasillisineen 35 euron arvoinen, mutta tulipa käytyä.
![]() |
Suklaa-appelsiini cape pop oli maukas. Tosin tuo keksituutti oli hiukan mennyt lötköksi. |
![]() |
Loppuarvio oli, että hiukan njääh, mutta tulipa tuokin kokeiltua. |
Turussa saa iltapäiväteetä ainakin apteekkimuseon Cafe Qwenselissä, ja siellä se voi olla ihan hyvääkin, mutta en ole kokeillut.
Irlannissahan tämä iltapäiväteellä käynti oli minulle jokasunnuntainen hupi ja harrastus. Toivoisin niin todella, että tämä täälläkin osattaisiin. Saatika, että missään olisi kunnon teelistaa, mistä valita. Brunndelissäkin kyllä kaadeltiin lisää teetä kuppeihin, mutta välillä sitä joutui pyytelemään ja välillä se ei edes ollut kuumaa, ja minun makuuni se tee oli ihan liian laihaa.
Tässä blogissa on paljonkin juttua iltapäiväteestä Irlannin ajoiltani (2019 ->). Koska blogin hakutoiminto ei toimi kunnolla, en edes yritä laittaa linkkiä juttuihin.
Jos itse haluat järjestää iltapäiväteehetken, täältä löytyy ohjeita. Minä itse tykkään niin paljon noista kurkkuvoileivistä.
Siirryn nyt odottelemaan Turun Päivän ilotulitusta. Parvekkeeni on todella aitiopaikka siihen, koska ilotulitus on juuri toisella puolella jokea Vartiovuorenmäellä. Ja minun parvekkeeni on juuri joelle päin.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kommenttisi tähän asiaan ilahduttaisi minua ja lukijoita! Kiitos kommentoinnista!